Wiadukty W Stańczykach

Artykuł 54°17′34″N 22°39′26″E - błąd 38 m WD 54°17'32"N, 22°39'12"E Odległość 275 m Stańczyki — wieś Państwo Polska Województwo warmińsko-mazurskie Powiat gołdapski Gmina Dubeninki Liczba ludności (2006) 35 Strefa numeracyjna 87 Tablice rejestracyjne NGO (do 2001: NOG) SIMC 0755939 Położenie na mapie gminy Dubeninki Stańczyki Położenie na mapie Polski Stańczyki Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego Stańczyki Położenie na mapie powiatu gołdapskiego Stańczyki 54°17′34″N 22°39′26″E / 54, 292778 22, 657222 Multimedia w Wikimedia Commons Stańczyki (niem. Staatshausen) – mała wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, w gminie Dubeninki, na północny zachód od Suwałk. Obok wsi przepływa rzeka Błędzianka. Spis treści 1 Historia 2 Atrakcje 3 Zobacz też 4 Linki zewnętrzne Historia [ edytuj | edytuj kod] Wzmiankowana w dokumentach z XVI wieku jako Staciówka. W 1927 r. przez wieś uruchomiona została linia kolejowa Gołdap – Żytkiejmy. Po zajęciu Prus Wschodnich przez wojska radzieckie w 1945 r. uległa ona rozebraniu.

Wiadukty - Rancho "Zielony Koń®"-Gospodarstwo Agroturystyczne

Mosty kolejowe w Stańczykach / Fot. Na północnych krańcach Mazur, wśród uroczych pagórków i łąk, za wsią Stańczyki, znajdują się potężne wiadukty nieczynnej linii kolejowej Gołdap - Żytkiejmy (31 km). Tak zwane Akwedukty Północy spinają brzegi doliny rzeki Błędzianki. Mosty te należą do najwyższych w Polsce. Żelbetonowa konstrukcja wiaduktów ma aż ponad 36 metrów wysokości i prawie 200 m długości i w związku z tym jest jedną z najwyższych w Polsce. Posiada pięć przęseł, a jej filary ozdobione są elementami wzorowanymi na rzymskich akweduktach w Pont du Gard we Francji (wysokość 49 m). Stąd nazywane są często Akweduktami Puszczy Rominckiej albo Akweduktami Północy. Obydwa mosty zbudowane zostały przez Niemców w latach 1907-1926, z kilkuletnią przerwą spowodowaną I Wojną Światową, przy czym most północny wznoszono także w warunkach wojennych z udziałem wojsk kolejowych i jeńców rosyjskich. Konstruktorami wiaduktów byli architekci włoscy. Pierwsze pociągi puszczono tędy dopiero 1 października w 1927 roku, i na jednym tylko północnym torze.

Mosty w Stańczykach - Podróżniccy.com

  • Wiadukty w Stańczykach, atrakcje Rospuda
  • Stańczyki | galeria zdjęć
  • Wiadukty w stańczykach cennik

Dzięki niej możliwe było przerzucanie zaopatrzenia oraz szybkich odwodów wojskowych w rejonie Puszczy Rominckiej. Już w XIX wieku w Puszczy Rominckiej i w pobliżu granicy z Rosją podejmowano prace związane z fortyfikacjami polowymi. Aby zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania linii, często budowano podwójne mosty i wiadukty – zbombardowanie jednej konstrukcji wciąż nie wykluczało przejezdności trasy. 1 października 1927 r. miało miejsce uroczyste otwarcie linii. Jeszcze w 1944 roku po moście północnym kursowały pociągi. Konstrukcja znosiła ogromne obciążenia, gdyż to właśnie tędy wożono głazy z suwalszczyzny na budowę kwater wojennych Rzeszy i fortyfikacji, Linii Kocha. Na trasie kursowały cztery pary pociągów osobowych o długości 4-5 wagonów, 2-3 klasy. Podróż z Gołdapii do Żytkiejm trwała 1 h i 6 minut. Aż do lat 70 XX wieku można było tu uświadczyć szyny, mimo że tory niemal na całej linii zostały rozebrane przez saperów sowieckich. Mosty w Stańczykach stanowiły miejsce spotkań znanych osobistości ze świata kultury i polityki.

Wiadukty w stańczykach zdjęcia darmowe

wiadukty kolejowe w stańczykach

Wiadukty w Stańczykach i jeziora Tobellus : Radio Olsztyn

wiadukty w stańczykach cennik wiadukty w stańczykach zdjęcie
  1. Panteon w paryżu